Montaż i obróbka płyt
Wkręty i śruby
Najczęściej wybieranym sposobem na montaż płyt cementowo-wiórowych jest zastosowanie wkrętów lub śrub. Zastosowanie łączników mechanicznych zapewnia pewne połączenie i daje możliwość montażu do większości materiałów.
Wkręty ciesielskie oraz fosfatowane, które widoczne są na przykładowym zdjęciu, wkręcone są w odległości około 0,8-1,0 cm od krawędzi płyty, nie powoduje to rozszczepiania się płyty, a więc można je z powodzeniem stosować przy klasycznych konstrukcjach, opartych na profilach UD/CD.
Wkręty farmerskie, często spotykane podczas wykonywania dachów, znajdą zastosowanie podczas pracy z płytami Betonyp, a ich montaż nie sprawił problemów.
Cięcie i wiercenie
Wydawać by się mogło, że do cięcia i ogólnej obróbki płyt, wymagane są specjalistyczne narzędzia – nic bardziej mylnego! Cięcie i wiercenie w płytach może zostać zrealizowane za pomocą najczęściej spotykanych narzędzi, a dobrym wyborem będą pilarki do drewna lub wyrzynarki wyposażone w brzeszczoty „hard wood”, czyli do drewna twardego.
Obróbka płyty nie powoduje nadmiernego pylenia (w porównaniu z innymi płytami), a wióry podobne są do tych z płyt MFP. Wykonawcy często docinają płyty na pilarkach stołowych i potwierdzają, że jest to bardzo skuteczna metoda do obróbki płyt.
Otwory w płytach cementowo-wiórowych betonyp mogą zostać wykonane przy użyciu klasycznych wierteł do metalu/drewna, a większe średnice z zastosowaniem otwornic (drewno/bimetal). Wiertła i tarcze do betonu słabo radzą sobie z płytami i nie są polecane.
Betonyp
Październik 27, 20221. Dane techniczne
2. Broszura
3. Wszelkie prace z wykorzystaniem płyt, powinny być zawsze wykonywane z należytą starannością oraz w zgodzie ze sztuką budowlaną i obowiązującymi normami.